Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

DAUGIAU DARŽOVIŲ VAIKŲ IR MŪSŲ LĖKŠTĖSE. MISIJA ĮMANOMA

„Daržovės yra sveika“ – viena amžinųjų pasaulio tiesų, ar ne? Tačiau ji dažnai nemiela ausiai ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Visi žinome, kad daržoves valgyti reikia, kad jos – vitaminų šaltinis, kad jos svarbios vaikų sveikatai ir formuoti sveikus valgymo įpročius. Tačiau…

Tačiau dažnai užsimerkiame prieš šią tiesą, užkandžiui rinkdamiesi ir vaikams duodami sausainiukų, saldainį ar sumuštinių. Nes taip paprasčiau. Nes mes užsiėmę, o gyvenimas bėga pašėlusiu greičiu ir dienos viskam – net daržovėms – per trumpos. Šiek tiek komiška? Bet taip jau yra.

Dažniausiai visi vaikai yra vieningi vienu klausimu – jie nemėgsta daržovių. Taip, išimčių yra, bet ką gi daryti tiems tėvams, kurių vaikų nemeilė daržovėms yra tas liūdnasis dėsnis? Normalu, kad daugeliui tėvų nepriimtina slapčiomis, pasalūniškai „slėpti“ daržoves įprastuose vaikų mėgstamuose patiekaluose. Bandantieji kiekvieno valgymo metu kaip vėliava mojuoti pamatine tiesa – daržovės yra sveika – neilgai trukus pasiduoda, nes nieko, išskyrus nuolatinius nepasitenkinimus ir konfliktus prie šeimyninio stalo, tai neduoda.

Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į save pačius, gimdytojus. Koks gi mūsų pačių santykis su daržovėmis? Kiek jų suvalgome per dieną? Pavyzdžiui, jeigu perkate brokolių ir špinatų tik todėl, kad tai sveika ir būtinai reikia ką nors iš jų pagaminti vaikams, o patys juos valgote akmenine veido išraiška, nereikėtų pernelyg stebėtis, jei vaikai jų nemėgsta.

Štai keletas būdų valgyti daugiau daržovių ne tik vaikams, bet visai šeimai.

Gaminkite su vaikais

Jei vaikai prisideda prie maisto ruošimo, vėliau daug mieliau valgo paruoštą patiekalą. Patys prisidėdami prie patiekalo kūrimo (nes tai ne vien gamyba, tai ir kūryba), jie labiau vertina tai, kas vėliau atsiduria jų lėkštėse. Dar daugiau džiaugsmo jiems suteikia visa veiksmų eiga – planavimas, apsipirkimas ir patiekalo ruošimas. O jei dar turite tam galimybę ir vaikai prisideda prie daržovių auginimo!..

Daržovės turi būti lengvai pasiekiamos

Lengvas pasiekiamumas – vienas pamatinių būdų valgyti daugiau daržovių. Matyt, ir patys pastebite, kad lengviau tiesiog pasiimti sausainių iš spintelės, nei nusiskusti ir nusiplauti morką. Kai visa šeima ketinate užkandžiauti, patiekite smulkintų daržovių su indeliu (ar keliais skirtingais indeliais) pagardo – humuso ar panašaus užtepo. Daržoves ir užtepą pasiruoškite iš anksto, kad užsinorėjus užkandžių tereikėtų tik pasiimti.

Beje, net nemėgstantys daržovių vis tiek noriai valgo kurią nors vieną daržovę – juk jų gausybė rūšių, tad pasistenkite pirmiausia atrasti mėgstamą, o vėliau – ir patiekti tai, ką mėgsta jūsų šeimos nariai. Pavyzdžiui, trijų rūšių pasmulkintos daržovės (ar tiesiog nuplautos mažesnės) šeimos užkandžiui – ne tik gražu, spalvinga, bet ir suteikia galimybę pasirinkti.

Atraskite tai, kas jums tinka

Sveikiau maitintis nereiškia valgyti neskaniau, tiesiog turite atrasti tai, kas iš sveikesnių variantų jums tinka. Tai gali būti tokie ir panašūs dalykai:

  • Nuolat turėti indelį su paruoštomis valgyti daržovėmis. Beje, toks indelis puikiai praverčia kelionėse ar būnant lauke – daržovių jame dažniausiai nelieka.
  • Visų valgymų metu patiekite ir daržovių kaip pasirinkimo galimybę, kada ir kokių jums tinka ar norisi – salotų ar tiesiog lėkštelę pasmulkintų daržovių. Jei auginate mažus vaikus, pasidomėkite žaismingais daržovių patiekimo būdais (saulytę iš daržovių tikriausiai sudėliotume kiekvienas, tačiau galima sudėlioti ir jų mėgiamus personažus, ir įvairiausius gyvūnus).
  • Įvairūs padažai ir užtepai – geriausi daržovių draugai. Nemėgstate humuso? Tik pasidomėkite – užtepų įvairovė stulbinanti ir džiuginanti.

Na gerai, šiek tiek pasalūniškumo

Tai nėra vaikų apgaudinėjimas, na ar bent ne visai. Svarbu tai, jog žemiau išvardintais būdais daugiau daržovių suvartosime ir patys, ypač jei nesame dideli jų mėgėjai.

Kai kuriuos lapinius žalėsius (pavyzdžiui, špinatus), taip pat brokolius, žiedinius kopūstus galite naudoti gamindami padažus. Jei jūsų vaikai yra iš tų, kurie protestuoja prieš bet kokią daržovės apraišką maiste, darykite tirštus, plaktuvu sumaltus padažus – jie savo spalva nesiskirs nuo jums ir vaikams įprasto padažo, tačiau vitaminų turės žymiai daugiau.

Glotnučiai. Tikriausiai tik retą vaiką sužavėtų žalios spalvos neįprasto skonio vitaminų kokteilis, tačiau šiek tiek špinatų ar jaunų kale salotų lapelių, o ir traški morka puikiai dera su bananais ir uogomis, o daržovių skonio visai nejusti.

Sriubos. Puiku, jei jūsų vaikai sriubą mėgsta. Tačiau yra vaikų, kurie susiraukia vos išgirdę žodį sriuba. Kadangi sriuba – vienas puikiausių būdų panaudoti ir suvartoti daržoves, išties verta pasistengti ir sriubas pamėgti. Vėlgi – nepagailėkite laiko, pasidomėkite įvairiausiais receptais. Kartais tokiais atvejais padeda štai toks dalykas – pavadinti sriubą ne sriuba, o „Perline pasaka“, „Burokėlių sąskrydžiu“, „Rūgštynių vandenynu“ ar kaip tik dar kitaip sugalvosite žinodami, kad jūsų vaikams pavadinimas patiks. Versti vaikus valgyti sriubą per prievartą jokiais būdais nereikia. Taip pat galite paprašyti, kad vaikas jums papasakotų, kokios sriubos jis norėtų, jei vaikas vyresnis – leisti jam tokią sriubą išvirti, o jei mažesnis – padarykite tai kartu. Įdomiausia, kad toje vaikų sriuboje net nebūtinai turi būti daržovių. Nepamirškite, kad gera pradžia – pusė darbo.

Parengta remiantis mothering.com

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.