Kai su tėvais kalbama apie seksualumą arba internetinį saugumą, atrodo, kad visi tenori žinoti, kokį mygtuką paspausti arba kokią programinę įrangą įsigyti idant užtikrintų, jog jų vaikas niekada nepamatytų pornografijos, niekada nebendrautų su nepažįstamaisiais internete ir neviešintų asmeninių provokuojančių nuotraukų.
Vienok vertėtų įsisąmoninti tokią tiesą: nei jūs, nei kiti tėvai negalite padaryti nieko, kas garantuotų, jog jūsų vaikai niekada nepadarys ko nors potencialiai pavojingo internete. Tačiau yra tam tikri dalykai, kuriuos tėvai gali padaryti, kad sumažintų savo atžalų problemiškų poelgių internete tikimybę.
Apskritai, svarbiausia šiuo atveju šeimoje pernelyg neapsikrauti naujosiomis technologijomis. Labiau vertindami realųjį gyvenimą ir teikdami mažiau reikšmės skaitmeniniam viešpatavimui, padedame vaikams nukreipti savo energiją ir vertybių sistemą į tikrąjį gyvenimą. Tai veda ir saugaus interneto naudojimo link – kaip bendravimo su kitais ir mokymosi apie pasaulį priemonės, o ne nuolatinio poreikio būti prisijungus, ieškant vis naujų sujaudinsiančių dalykų.
Žemiau pateikiami dešimt žingsnių, padėsiančių jums ir jūsų šeimai susikurti saugaus naudojimosi internetu taisykles šeimoje.
- Susipažinkite su technologijomis, programėlėmis, tinklalapiais. Iš tiesų nemažai tėvų nežino kaip veikia įvairios programėlės, net nemoka naudotis kompiuteriu ir nežino kaip įjungti ir išjungti interneto prieigą. Galite pasižiūrėti tam skirtus video įrašus YouTube kanale, skirtike šiek tiek laiko susipažinimui su technologijomis, kuriomis naudojasi jūsų vaikas. Galite rasti specialiai tėvams skirtų puslapių, supažindinančių su naujausiomis vaikų ir paauglių mėgiamomis programėlėmis bei kaip jos veikia. Verta prisiminti, kad Facebook nėra vienintelis socialinis tinklas.
- Naudokitės esamais privatumo / saugumo nustatymais. Patikrinkite visus tėvų kontrolės nustatymus visuose savo įrenginiuose – stacionariuose ir nešiojamuose kompiuteriuose, telefonuose, žaidimų konsolėse – ir naudokitės jais. Itin patyrę paaugliai labai pasistengę gali šiuos nustatymus pakeisti, tačiau mažesni vaikai tikrai to nesugebės (o ir vyresniuosius šie nustatymai tikrai pristabdo).
- Atrinkite ir tikrinkite. Daugelis tėvų galvoja, kad jei jau jie pasikalbėjo su savo vaikais apie saugumą internete, jiems nebereikia instaliuoti į savo įrangą stebėjimo programinės įrangos. Tačiau tai netiesa. Nesvarbu kaip labai jūs pasitikite savo vaiku, svarbu į savo įrenginius instaliuoti kontroliuojančią programinę įrangą. Su savo vaikais apie tai kalbėkitės atvirai. Jei slaptai įrašinėsite tai, ką jūsų vaikai veikia internete, savo santykiams su atžalomis pakenksite labiau, nei apsaugosite savo vaikus.
- Kalbėkitės su vaikais apie skaitmeninę „pilietybę“. Svarbu, kad vaikai suvoktų, jog virtualioje erdvėje viskas išlieka. Visi gali pamatyti tavo „patinka“ paspaudimus, taip pat tavo komentarus po kitų nuotraukomis, jau nekalbant apie tavo paties nuotraukas ir video įrašus. Šie dalykai išlieka ir sudaro tavo virtualią reputaciją. Kalbėkitės apie tai.
- Ribokite technologijų naudojimą. Pasistenkite apriboti laiką, praleidžiamą prie kompiuterio ar su išmaniuoju telefonu. Galite susitarti kada įrenginiais galima naudotis, o kada jais nesinaudojate. Pavyzdžiui, kai kuriose šeimose susitariama, kad išmaniaisiais įrenginiais namuose nesinaudojama visiems grįžus namo, nuo 17 val., o vakare yra skiriama 30 minučių atsakymams į laiškus ir žinutes. Galima įsigyti programinę įrangą, kuri fiksuoja laiką, praleistą Facebook ar kituose socialiniuose tinkluose. Beje, jaunimo tarpe randasi nauja mada – paaugliai visą naktį būna prisijungę prie socialinių tinklų ir ten bendrauja, kai tėvai galvoja, jog jų atžalos miega. Tokiais atvejais patartina naktimis atjungti internetą.
- Išmaniuosius prietaisus laikykite visiems matomose vietose. Jei to dar nežinojote – vaikams pakankamai lengva žvilgterėti į jiems nerekomenduotinus tinklalapius internete, jei savo įrenginių neapsaugote. Visgi daug sunkiau tai padaryti, kaip ir susiršinėti su potencialiu pedofilu, jei prietaisai, turintys interneto ryšį, laikomi svetainėje. Tad vertėtų šeimoje susitarti, kad nešiojamieji kompiuteriai ir išmanieji telefonai naudojami tik svetainėje ir negali būti nešami į miegamąjį ar vonią. Labai svarbu, kad jūs patys rodytumėte pavyzdį. Vaikas turėtų suprasti, kad šie įrenginiai yra jūsų, tėvų, nuosavybė, ir jūs leidžiate vaikams jais naudotis tiek, kiek jie naudojami atsakingai ir pagal susitarimą.
- Sutarkite dėl taisyklių ir padarinių. Veiksmai internete atliepia tai, kokie esame. Jei nedarytumėte tam tikrų dalykų „realiame gyvenime“, tikriausiai neturėtumėte to daryti ir virtualioje erdvėje. Mažesni vaikai tai supranta geriau nei vyresni. Susitarkite su vaikais dėl to, ką galima ir ko negalima daryti internete. Galite net sudaryti tam tikrą rašytinę sutartį ir sutarti dėl jos nesilaikymo pasekmių.
- Palaipsniui auginkite vaiko savarankiškumą. Kaip tėvai, stengiatės ugdyti vaiko savarankiškumą bene visose srityse: finansinėje, socialinėje, jausmų srityje ir dar daugelyje kitų. Norite, kad jūsų vaikas gebėtų pats savimi pasirūpinti. Taip pat turėtų būti ir su jūsų vaiko virtualiuoju gyvenimu. Jei vien tik blokuosite ar kontroliuosite kiekvieną vaiko žingsnį internete ar visiškai uždrausite naudotis išmaniosiomis technologijomis, tai neugdys jūsų vaiko gebėjimo elgtis virtualioje erdvėje vaikui palikus jūsų namus. Žinotina, kad jaunesni nei 14 metų vaikai dar negeba atitinkamai reguliuoti savo poelgių, tad tam tikros interneto apsaugos priemonės yra būtinos. Vaikams augant ir įgaunant jūsų pasitikėjimą, galite plėsti jų internetinę laisvę.
- Gerbkite privatumą. Šis žingsnis yra bene svarbiausias, nes parodo, kad jūsų kontrolės pastangos nėra jūsų vaikų privatumo slopinimas, – tai jūsų vaikų apsauga. Vaikų privatumo gerbimas yra ne tik pasibeldimas į jų kambario duris prieš užeinant. Vyresniems vaikams leiskite pasiskaityti tinklalapius apie brendimą ir jo iššūkius, leiskite jiems skaityti apie tai knygas, taip pat ir apie seksualinį brendimą, visuomet leiskite atžaloms žinoti, kad esate pasirengę atsakyti jiems į iškilusius su tomis temomis susijusius klausimus. Suteikite vaikams galimybę konfidencialiai pasikalbėti su draugais telefonu ar netrukdykite, kai pas vaikus ateina draugų.
- Susikurkite pramogų. Kai jau susitarėte dėl to, kad šeimoje nesate nuolat prilipę prie savo išmaniųjų įrenginių, įdomiai leiskite bendrą neinternetinį laiką. Tiek jums patiems, tiek jūsų vaikams gyvas bendravimas, laikas su šeima ir „tikrojo“ pasaulio nuotykiai turėtų būti įdomesni ir smagesni, nei šviečiantieji iš ekrano.
Pagal www.empoweringparents.com parengė Diana Gancevskaitė
Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt
Palikti komentarą