- Vaikų amžius: 0–6 metai
- Vieta: vaikų lopšeliai-darželiai, darželiai, mokyklos-darželiai. Privatūs arba savivaldybių.
Priėmimas
Priėmimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigą tvarką nustato savivaldybė ar kitas steigėjas, jei darželis yra privatus. Paprastai taikomi bendri priėmimo principai, vienas iš jų – ikimokyklinio ugdymo įstaiga turi būti kuo arčiau vaiko gyvenamosios vietos.
Į ikimokyklinio ugdymo įstaigas priimami kūdikiai nuo gimimo iki 6 metų. Metų nesulaukusius mažylius tėvai kuriam laikui (daugiausia 4 val. per dieną) gali palikti tik tose ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kuriose yra įsteigtos specialios grupės su specialia įranga (šalia grupės patalpų turi būti įrengta vieta vežimėliams laikyti, priėmimo nusirengimo patalpoje – vystymo stalas, speciali virtuvėlė ir kt.). Kūdikius grupėje turi prižiūrėti dvi profesionalios auklėtojos.
Tėvai, norintys leisti vaiką į pasirinktą ikimokyklinio ugdymo įstaigą, turi rašyti prašymą tos ikimokyklinės įstaigos vadovui. Kai kuriose savivaldybėse priėmimas centralizuotas, tokiu atveju tėvai turi rašyti prašymą savivaldybei. Tėvų prašymai yra užregistruojami.
Prieš pradėdami leisti vaiką tėvai su ikimokyklinio ugdymo įstaiga pasirašo sutartį. Sutartyje susitariama dėl ugdymo programos, specialistų, kitų ugdymo sąlygų, apibrėžiamos šalių teisės ir įsipareigojimai.
Pereinant iš ikimokyklinio ugdymo grupės į priešmokyklinę, pasirašoma nauja sutartis.
Priimant vaiką į įstaigą ir vėliau kiekvienais metais tėvai turi pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą.
Į grupę draudžiama vesti sergančius vaikus. Vaikui sunegalavus įstaigoje, jis atskiriamas nuo kitų vaikų iki atvyksta jo tėvai.
Po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tada, kai tėvai (globėjai) pateikia gydytojo pažymą.
Daugiau informacijos
- Lietuvos higienos norma įstaigoms, vykdančioms ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą
Ikimokyklinis ugdymas
- Ikimokyklinio ugdymo programos kriterijų aprašas
- Metodinės rekomendacijos ikimokyklinio ugdymo programai rengti
- Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašas
Mokestis
Tėvai moka savivaldybės ar kito ikimokyklinės įstaigos steigėjo nustatytą mokestį. Valstybė finansuoja 4 val. per dieną. Specialiųjų ugdymosi poreikių vaikams krepšelis 35 proc. didesnis.
Vaikų skaičius grupėse
Kaip nustato Lietuvos higienos norma įstaigoms, vykdančioms ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, ugdymo grupės formuojamos iš to paties arba skirtingo amžiaus vaikų.
- Grupėse iki 1 metų amžiaus gali būti ne daugiau kaip 6 vaikai,
- nuo 1 iki 1,5 metų – ne daugiau kaip 10 vaikų,
- nuo 1,5 iki 3 metų – ne daugiau kaip 15 vaikų,
- nuo 3 iki 7 metų – ne daugiau kaip 20 vaikų.
- Skirtingo amžiaus vaikų grupėse nuo gimimo iki 3 metų gali būti ne daugiau kaip 8 vaikai.
Maitinimas
Maitinimą organizuoja savivaldybė arba kitas ikimokyklinės įstaigos steigėjas. Maitiniams privalomas, jeigu vaikas išbūna grupėje daugiau kaip 4 val.
Vaikai įstaigoje maitinami šiltu maistu.
Lietuvos higienos norma įstaigoms, vykdančioms ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, draudžia vaikus maitinti:
- subproduktais, grybais, sultinių koncentratais, saldainiais, konditerijos gaminiais su kremu ir (ar) šokoladu, nealkoholiniais gėrimais su maisto priedais (dažikliais, konservantais, saldikliais), gazuotais gėrimais, bulvių traškučiais ir kitais riebaluose virtais gaminiais, žuvies konservais, nepramoninės gamybos konservuotais gaminiais, žlėgtainiais, šaltiena, genetiškai modifikuotu maistu ar genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių turinčiais produktais, daug riebalų, sočiųjų riebalų rūgščių, cukraus ar druskos turinčiais produktais (mėsos produktais, konditerijos gaminiais).
- Kūdikiai iki 1 metų maitinami pagal individualius valgiaraščius, suderintus su tėvais pagal pateiktas gydytojo rekomendacijas.
1–7 m. amžiaus vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip kas 3,5–4 val. pagal valgiaraščius, patvirtintus įstaigos vadovo ir suderintus su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga.
Jeigu vaikai įstaigoje nemaitinami, turi būti sudaryta galimybė atsigerti geriamojo vandens reikalavimus atitinkančio vandens.
Kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Žiemos metu – esant ne žemesnei kaip minus 12 laipsnių temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip minus 8 laipsnių temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.).
Tėvų parama ikimokyklinio ugdymo įstaigai
Parama savanoriška. Ikimokyklinės ugdymo įstaigos vadovai turi pateikti viešą ataskaitą, kam panaudoti pinigai.
Konsultacijos
Tėvai gali kreiptis į darželio vadovus, steigėją (savivaldybę), jeigu netenkina mokestis už darželį, turi nusiskundimų dėl darželio darbuotojų, tvarkos, darbo laiko, maitinimo.
Jei savivaldybės darbuotojų atsakymas netenkina, – į Švietimo ir mokslo ministeriją, tel. (8 5) 219 11 90, el. paštu smmin@smm.lt., (8 5) 219 11 87, (8 5) 219 12 57.
Ugdymo plėtotės centre telefonu (8 5) 275 23 62 teikiama teisininkų pagalba tėvams dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės. Konsultacijos vyksta darbo dienomis nuo 8 val. iki 17 val. (pirmadienį-ketvirtadienį), o penktadienį – nuo 8 val. iki 15.45 val.
Informacijos šaltinis: smm.lt
Palikti komentarą