Klaipėdos savivaldybės administracija įvykdė politikų nurodymą išsamiau padiskutuoti su tėvų atstovais dėl atidėtos mokesčio už darželius pertvarkos.
Diskusijos metu švietimo sritį kuruojantys valdininkai akcentavo, jog šios pertvarkos tikslas – optimaliai panaudoti surenkamas lėšas. Kartu jau buvo pateikti skaičiavimų pavyzdžiai, jog daugeliu atvejų sujungus tris mokesčius į vieną tėvai už darželius turėtų mokėti mažiau. Valdininkai padarė ir nuolaidą – žadama, kad pakoreguotame sprendimo projekte bus siūloma mokestį mažinti jau ne nuo 11 iš eilės ligos dienos, o nuo 10 imtinai.
Nusprendė neskubėti
„Vakarų ekspresas“ jau ne kartą rašė apie Savivaldybės administracijos sukurtos tvarkos projektą, kuriuo siūloma patvirtinti vieną mokestį darželiuose, neskaidant jo į atskiras rinkliavas už maisto produktus, patiekalų gamybą ir ugdymo sąlygų užtikrinimą. Dalies aktyvių uostamiesčio tėvų pasipiktinimą sukėlė punktas, kad vaikui sergant 10 ir mažiau darbo dienų iš eilės reikės mokėti visą nustatytą mokestį, nes jis bus mažinamas tik nuo 11 sirgimo dienos ir tik pateikus gydytojo pažymą.
Tėvus piktino tai, kad jie turės mokėti už maistą, kurio nesuvalgys jų vaikai. Taip pat buvo pasigesta argumentacijos, kuo remiantis buvo nustatyta būtent 11 darbo dienų (dviejų savaičių) riba. Keltas ir klausimas dėl to, kad šis tvarkos projektas rengtas nediskutuojant su tėvų atstovais.
Viešojoje erdvėje kilus tokioms diskusijoms, Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko iniciatyva Savivaldybės administracija paprašė išbraukti šį klausimą iš praėjusią savaitę vykusio miesto Tarybos posėdžio darbotvarkės.
Kodėl be tėvų?
„Vakarų ekspresui“ pasidomėjus paaiškėjo, kad minėtos tvarkos projektą parengė anos kadencijos Savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės sudaryta darbo grupė, kurioje buvo tik tarnautojai ir jiems pavaldūs švietimo įstaigų vadovai bei viena profsąjungietė. Darbo grupę sudarė jos vadovė Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė, Planavimo ir analizės skyriaus vedėja Jolanta Ceplienė, Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Kazakauskienė, Planavimo ir analizės skyriaus vyresnioji specialistė Inga Kėdytė, šio skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Valentinaitė. Į ją dar buvo pakviestos Klaipėdos miesto švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Juknienė, lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Virginija Letukienė, lopšelio-darželio „Vyturėlis“ direktorė Rima Rupšienė ir lopšelio-darželio „Želmenėlis“ direktorė Genovaitė Žmuidienė.
N. Laužikienė minėtos diskusijos su tėvais metu pripažino, kad galbūt buvo pernelyg mažai komunikuojama, tačiau teisinosi, jog nenorėta gaišinti tėvų analizuojant sudėtingas audito ataskaitas, kuriomis remiantis ir buvo rengiama nauja tvarka.
Kas skaudžiau?
Diskusijoje dalyvavusiems Vakarų Lietuvos tėvų forumo ir kitiems visuomenės atstovams Savivaldybės administracijos atstovai aiškino, kad pagrindinis pertvarkos tikslas yra ne siekis surinkti daugiau pinigų, o juos efektyviau panaudoti.
„Dėl dabartinio teisinio reguliavimo kiekvienas iš trijų mokesčių gali būti naudojamas tik tai paskirčiai. Taigi, jei lieka pinigų nuo maisto produktų, jie negali būti panaudojami ugdymo sąlygoms gerinti. Patvirtinus naują tvarką pinigai būtų naudojami racionaliau ir efektyviau“, – aiškino N. Laužikienė.
„Vakarų ekspreso“ kalbinti švietimo įstaigų vadovai tvirtino, kad esant dabartinei mokesčio tvarkai silpniausia dalis yra būtent stabilus ugdymo sąlygų mokestis, nes jo esą neužtenka būtiniems darželių poreikiams patenkinti. Nors kai kurie tėvai siūlė didinti tik ugdymo sąlygų mokestį, šiuo metu siekiantį 3,77 euro, bei palikti atskirą mokestį už maisto produktus, kaip ir dabar, priklausantį nuo lankytų dienų, tiek N. Laužikienė, tiek kiti Savivaldybės darbuotojai teigė esantys įsitikinę, jog tai sukeltų žymiai didesnį tėvų pasipiktinimą.
„Siūlomas tvarkos projektas yra optimalus, nes jis daugeliu atveju net sumažins mokestį“, – tvirtino N. Laužikienė.
Tėvams pateiktame skaičiavimų lape rašoma, kad, jei vaikas sirgs ilgiau nei 29 dienas, kaip ir anksčiau, nereikės nieko mokėti, jei sirgs 21 dieną – esant naujai tvarkai sutaupys 9,79 euro, sirgus 12 darbo dienų – 7,87 euro, 10 darbo dienų – 6,59 euro. Nauja tvarka bus nepalanki tik sergantiesiems nuo 1 iki 10 darbo dienų. Savivaldybės specialistai paskaičiavo, kad vaikui sirgus tik 5 darbo dienas, tėvai mokės 9,7 euro daugiau nei dabar.
N. Laužikienė tikino, kad 11 darbo dienų terminas buvo paremtas statistiniais duomenimis, gautais iš gydytojų – esą dažniausiai vaikai serga būtent dvi savaites. Kai kurių tėvų siūlymas nuleisti ribą iki 5-7 darbo dienų, anot jos, būtų nuostolingas, nes mokesčių būtų surenkama mažiau nei reikia darželiams išlaikyti. Visgi valdininkai sutiko, kad projekte būtų įrašyta ne 11, o 10 dienų ir mokestis jau būtų mažinamas nuo dešimtos ligos dienos imtinai.
Beje, minėtos diskusijos metu aiškinta, jog tėvams palankesnė yra ir mokesčio mažinimo tvarka atostogų metu. Suskaičiuota, kad, kai atostogų trukmė 27 kalendorinės dienos, jiems už darželį reikės mokėti 12,34 euro mažiau, o kai atostogaujama 14 dienų – 6,59 euro mažiau. Tačiau pagal dabartinę tvarką pateisinama priežastis mažinti ugdymo sąlygų mokestį yra 5 darbo dienų iš eilės trukmės mokamos ar nemokamos tėvų atostogos. Siūlomame projekte naujasis jungtinis mokestis būtų mažinamas tik kai atostogos ne trumpesnės kaip 14 dienų ir ne daugiau kaip du kartus per metus.
Daugiau nerinks?
Nors ir dabar darželiuose nėra jokio teisinio pagrindo iš tėvų rinkti įvairias rinkliavas, anot Savivaldybės atstovų, naujoji tvarka esą dar labiau sumažins tokią galimybę.
„Bus aiškiai reglamentuota, kad tėvai gali prisidėti tik individualiomis mokymosi priemonėmis“, – sakė N. Laužikienė.
Ji pažadėjo, kad konkretus individualių priemonių sąrašas, kuris turės būti skelbiamas darželiuose, bus rengiamas kartu su tėvų atstovais.
Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Sauliaus Budino, dabar tikimasi, jog nežymiai pakeistą projektą vėl apsvarsčius miesto Tarybos komitetams į pačią Tarybą jis pateks dar šį mėnesį.
Informacijos šaltinis: Vakarų ekspresas.lt
Palikti komentarą