Psichologija

Vienas žodis lemiantis ir keičiantis tėvų savijautą

Kas dar be meilės, džiaugsmo ir laimės yra tėvystė?

Ogi nesibaigiančių pareigų ir įsipareigojimų virtinė. Amžina nelaisvė ir negalėjimas veikti tai, ką nori, plius begalinė atsakomybė. Beprotiška, nesvietiška meilė mažiesiems sumišusi su liūdesiu ir ilgesiu laiko sau.

Taip, tėvystė yra neatskiriama asmenybės dalis, tobulėdamas tėvystėje, tobulėji kaip asmenybė. Bet, būkim atviri – norisi ir to kitokio tobulėjimo, kitokio laiko ir, svarbiausia, kitokios nuotaikos bei savijautos.

Kur ir kada prasideda bloga savijauta? Kaip ir ką daryti, kad nuotaika bei savijauta būtų kitokios?

Tiesa yra ta, jog daugybė tėvų jaučiasi „prigauti“ ir tarsi į kalėjimą uždaryti. Lyg ir laisvi žmonės, galintys eiti kur ir kada nori, bet lyg ir ne, nes žiūrėk mažyliui reikia: valgyti, miegoti, dainuoti, žaisti, praustis, persirengti, į wc, pailsėti, vėl pavalgyti, vėl praustis, pažaisti, į lauką, pasakos, bučinių, pasikalbėti, vėl pavalgyti, paguosti, apkabinti… Gerai jeigu viskas gerai, o jei užsigavo, susirgo, sunegalavo, nuotaikos nėra, dantis dygsta ar dar koks nesklandumas ištiko, tokiu atveju pareigų ir reikalų tėvų sąraše pailgėja keliagubai. Vat jums ir laisvė laisvo suaugusio žmogaus.

Būna momentų lyg atsipalaiduoji, kažką sau veiki ar įsijauti į kokį tikrai įdomų darbą, bet buvęs nebuvęs koks reikalas nuvežti į treniruotę, pas draugą, iš kažkur pasiimti ar paprasčiausiai pamaitinti užklumpa. Nieko kitaip nebus, reikia daryti taip, kaip reikia daryti. Darome. Ir…jaučiamės nelaimingi, jaučiame, jog taip nesąžininga ir kažkas visame tame yra ne taip.

Jaučiamės išsunkti, pavargę ir vardinam sau sąrašą, ką REIKIA padaryti prieš tai, kai prisėsim pailsėti:
– REIKIA / PRIVALAU nuvežti vaiką į darželį / mokyklą.
– REIKIA / PRIVALAU pasiimti vaiką iš darželio / mokyklos.
– REIKIA / PRIVALAU padaryti vaikams vakarienę.
– REIKIA / PRIVALAU nupirkti maisto.
– Šiandien REIKIA / PRIVALAU išmaudyti.
– REIKIA / PRIVALAU nupirkti vitaminų.
– REIKIA / PRIVALAU užrašyti pas dantistą.
– REIKIA / PRIVALAU nupirkti batus.
– REIKIA / PRIVALAU paskaityti pasaką prieš miegą.
– REIKIA / PRIVALAU grįžus namo su vaiku pažaisti ir pasikalbėti.
– REIKIA / PRIVALAU pasidomėti kaip įtikinti valgyti sveiką maistą.
– REIKIA / PRIVALAU išlyginti skalbinius.
– REIKIA / PRIVALAU suorganizuoti gimtadienį ir spėti pakviesti draugus.
– REIKIA / PRIVALAU sugalvoti ką turiningo, įdomaus ir prasmingo nuveikti savaitgalį.
– REIKIA / PRIVALAU pasimokyti rašyti ir skaityti.
– REIKIA / PRIVALAU pažaisti nors kokį lavinamąjį žaidimą, nesvarbu, kad vasara.
– REIKIA / PRIVALAU pamokyti mandagumo su kaimynais ir tetom.
– REIKIA / PRIVALAU…
– REIKIA / PRIVALAU..

Sąrašą galima tęsti ir tęsti praktiškai iki be galo. Ir čia tik apie vaikus, o kur dar visi REIKIA apie tėvus, brolius, draugus, kaimynus, pažįstamus, darbą ir t.t. Išgirsti žodį REIKIA ir… ima galvą mausti, skrandis streikuoja, pasijunti bejėgis, išsekęs, be proto pavargęs, norėtum 18 val. eiti į lovą ir iki kito ryto miegoti.

Nemeluosime, daugumos REIKIA išvengti nepavyks. Vaikai alkani ir basi negyvens Na gal penktos poros batų ar vakarienės, kurios gamyba trunka 2 val., ir nereikia, bet esmės tas nekeičia.

Bet pradžiuginsime, išeitis yra!

Žmogus toks jau sutvėrimas, kad prievartos nemėgsta, o tai, ką nori ir apie ką svajoja daryti mėgsta. Arba dar kartais džiaugiasi tuo, ką gali daryti, nes lyg ir galėtų būti tokios situacijos kai to, ką šiandien gali, daryti negalėtum. Todėl tam, kad tėvystėje jaustis geriau, pakanka REIKIA sąraše pakeisti vieną vienintelį žodį.  Tiems, kas save stebės ir patarimu naudosis bent savaitę pažadame savijautos bei nuotaikos pagerėjimą.

REIKIA sąrašo perrašymas į NORIU sąrašą:
– NORIU / GALIU nuvežti vaiką į darželį / mokyklą. Juk iš tikro noriu tą padaryti, noriu, kad mokytųsi, ugdytųsi, leistų laiką su draugais, galėčiau eiti į darbą. Ir galiu savo vaikui suteikti šias dovanas.
– NORIU / GALIU pasiimti vaiką iš darželio / mokyklos.
– NORIU / GALIU padaryti vaikams vakarienę. Noriu, kad jie sveikai maitintųsi, noriu, kad gautų namuose gaminto maisto, kad augtų sveiki ir stiprūs.
– NORIU / GALIU nupirkti maisto.
– Šiandien NORIU / GALIU išmaudyti.
– NORIU / GALIU nupirkti vitaminų.
– NORIU / GALIU užrašyti pas dantistą.
– NORIU / GALIU nupirkti batus.
– NORIU / GALIU paskaityti pasaką prieš miegą.
– NORIU / GALIU grįžus namo su vaiku pažaisti ir pasikalbėti.
– NORIU / GALIU pasidomėti kaip įtikinti valgyti sveiką maistą.
– NORIU / GALIU išlyginti skalbinius.
– NORIU / GALIU suorganizuoti gimtadienį ir spėti pakviesti draugus. Noriu savo vaikui sukurti laimės dieną, noriu, kad jo šventė ir jo diena būtų ypatinga, kad jis būtų laimingas, noriu, kad pasikviestų draugus.
– NORIU / GALIU sugalvoti ką turiningo, įdomaus ir prasmingo nuveikti savaitgalį. Noriu savo vaikui turiningų savaitgalių ir galiu jam tai suteikti, mano vaikas to vertas.
– NORIU / GALIU pasimokyti rašyti ir skaityti. Rudenį jis pirmokas, noriu, kad per vasarą nepamirštų įgūdžių, vos vos šiek tiek padirbėtų ir užtvirtintų žinias.
– NORIU / GALIU pažaisti nors kokį lavinamąjį žaidimą, nesvarbu, kad vasara.
– NORIU / GALIU pamokyti mandagumo su kaimynais ir tetom.
– NORIU / GALIU…
– NORIU / GALIU..

Iš visos mylinčios širdies NORIU savo vaikui pačių geriausių ir nuostabiausių dalykų, noriu juos duoti pati savo rankomis, noriu gyventi su juo, matyti, pažinti ir jausti. Dėkoju pasauliui, kad GALIU išpildyti vieną didžiausių savo NORŲ – suteikti savo vaikui pilnavertį, laimingą ir prasmingą gyvenimą.

NORIU ir GALIU šiomis mintimis pasidalinti su Jumis.

NORŲ išsipildymo Jums!

Informacijos šaltinis: http://jievaikai.lt/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.