Nuvertinimas gali veikti kaip psichologinės gynybos būdas. Nuvertinimas smarkiai sumažina nuosavų vertybių, nuomonių ir įsitikinimų svarbą ir reikšmę.
Įprastame gyvenime atpažinti nuvertinimą nėra sunku: jis paprastai labai gerai jaučiamas ir išoriškai išreiškiamas štai tokiais būdais:
Reikalavimais kitaip elgtis ir jaustis: „Liaukis tai daryti“, „Neimk į galvą“.
Palyginimais: „O štai Jonui tai gaunasi žymiai geriau“, „Kiti tavo amžiuje jau automobilius turi ir šeimas sukūrė, o tu…“
Kritika ir įžeidinėjimais: „Visa tai nesąmonė“, „Užsiimk kokiais nors svarbesniais dalykais“, „Mesk tai iš galvos“, „Tu bukas ir nieko nevertas“, „Tau vis tiek nieko nesigaus” ir t.t.
Kodėl artimieji smerkia ir nuvertina?
Nuvertinimas čia naudojamas kaip psichologinė gynyba. Jis „įsijungia“ tada, kai žmogus jaučiasi pralaiminčiu savo paties akyse, lyginant su oponentu: kyla susierzinimas ir pyktis, reaguojant į tą „nepilnavertiškumo“ jausmą. Tokiu būdu, nuvertindamas kitą, žmogus gina savo vidinę pusiausvyrą.
Galbūt jūsų oponentas kažkada svajojo pasiekti tokią pat sėkmę kaip jūs, tačiau jam nepavyko, o dabar jūsų pasiekimai yra jo neišsipildžiusių ambicijų ir planų atspindys. Todėl nuvertindamas jūsų nuopelnus, jis gina save nuo traumuojančių išgyvenimų.
Išoriškai tai gali pasireikšti kaip pajuoka, kritika, įžeidžiančios frazės arba demonstratyvus abejingumas jums ir jūsų nuopelnams.
Galimas ir kitas variantas, kai žmogus yra perfekcionistas, kankinamas griežtos savikritikos. Jis yra įpratęs nuvertinti save ir abejoti savo pasiekimais, todėl jį lygiai taip pat erzina kitų žmonių pasiekimai.
Dar viena priežastis – konkurencija. Tuo atveju, kai jūsų pasiekimai kitam žmogui yra prioritetiniai, jis juos nuvertina, kadangi pats dar nesugebėjo pasiekti tų pačių rezultatų. Išjuokti ar sumenkinti žymiai lengviau nei pripažinti kito žmogaus sugebėjimus ir sėkmę.
Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/kodel-artimi-zmones-mane-nuvertina/
Palikti komentarą