Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

5 faktai apie kūdikių smegenis, kuriuos privalo žinoti tėvai

 

Nuostabiosios kūdikių smegenys

Dauguma kūdikių pliki, apvalučiai ir leidžia nieko nereiškiančius garsus. O mes jais be galo žavimės. Taigi kas vyksta tose kūdikių galvelėse? Štai 5 faktai apie kūdikių smegenis, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas tėvas ir motina.

Visi naujagimiai gimsta per anksti

Lyginamosios biologijos atstovai tvirtina, kad jei moters dubuo neturėtų ribų, vaisius gimdoje vystytųsi gerokai ilgiau.

„Kad galėtume vaikščioti stačiomis, pilvus privalome išlaikyti gana nedidelius“, – teigia neurologė ir knygos „What’s Going on in There? How the Brain and Mind Develop in the First Five Years of Life“ („Bantam“, 2000) autorė Lise Eliot. Kad tilptų išlįsti pro motinos angą, naujagimio smegenys tėra ketvirtadalio suaugusio žmogaus smegenų dydžio.

Kai kurie pediatrai pirmuosius tris naujagimio mėnesius klasifikuoja kaip ketvirtąjį nėštumo trimestrą, norėdami pabrėžti, kokie reiklūs ir dar neturintys socialinių įgūdžių pirmaisiais gyvenimo mėnesiais yra naujagimiai. Pavyzdžiui, pirmasis socialinis įgūdis – šypsena – paprastai nepasirodo, iki naujagimis sulaukia 10–14 savaičių, o pirmoji prieraišumo fazė, anot mokslininkų, prasideda apie penktą gyvenimo mėnesį.

Kai kurie evoliucijos biologai mano, kad naujagimiai visiškai neturi socialinių įgūdžių – tik erzinančiai verkia – kad tėvai emociškai labai neprisirištų prie kūdikio, kol esama didesnės mirties rizikos. Žinoma, verksmas dar ir atkreipia dėmesį, o tai svarbu norint išgyventi.

Tėvų atsakas aktyvina kūdikių smegenis

„Kol yra kūdikiai, yra ir tėvai“, – sako Kornelio universiteto kalbos vystymosi tyrinėtojas Michaelis Goldsteinas. „Kūdikio smegenys yra taip susiformavusios, kad besivystydamos gautų besirūpinančių tėvų atsaką“, – žurnalui „LiveScience“ aiškina Goldsteinas. Naujagimio prefrontalinė žievė – vadinamoji atsakingoji sritis – dar nėra gerai įdarbinta, taigi šiame etape visai nėra tikslingos pastangos drausminti ar nerimas dėl lepinimo. Tuo metu naujagimiai mokosi atskirti alkį, vienišumą, nepatogumą, nuovargį bei koks tai jausmas, kai šie nepatogumai pašalinami. Besirūpinantys vaiku tėvai, pasak ekspertų, šiame procese gali jam labai pagelbėti vikriai reaguodami į jo poreikius.

Tai nereiškia, kad greitai reaguojant kūdikis neverks. Tiesą sakant, nesvarbu, kaip uoliai reaguoja tėvai, nes visi kūdikiai apie 46 vystymosi savaitę patiria verksmo piką (dauguma kūdikių gimsta tarp 38 ir 42 savaitės.)

Tokie žinovai kaip neuroantropologas ir knygos „The Evolution of Childhood“ („Belknap“, 2010) autorius Melvinas Konneris mano, kad kai kurie ankstyvieji klyksmai susiję su fiziniu vystymusi, ir pastebi, kad skirtingose kultūrose verksmo pikai vyksta tuo pačiu laikotarpiu po gimimo, nepriklausomai nuo to, kada kūdikis atėjo į šį pasaulį. Tai reiškia, kad neišsivystęs kūdikis, gimęs 34 savaičių, pasieks verksmo piką būdamas apie 12 savaičių amžiaus, o laiku gimęs vaikas (gimęs 40 savaičių) labiausiai verks apie 6 savaitę.

Svarbios ir grimasos, ir leidžiami garsai

„Kai kūdikis mėgdžioja tėvų veido išraiškas, jo viduje jos sužadina emocijas“, – savo knygoje „The Philosophical Baby“ („Farrar, Straus and Giroux“, 2009) aiškina Alison Gopnik. Tai padeda naujagimiui susikurti vidinį suvokimą, kaip reiškiamos emocijos. Šis faktas pagrindžia, kodėl tėvų išraiškos būna tokios perdėtai laimingos arba išskirtinai liūdnos, tokiu būdu vaikams lengviau jas pamėgdžioti. Kūdikių kalbos mėgdžiojimas – kitas instinktyvus atsakas, kuris, kaip išsiaiškino tyrėjai, yra būtinas, kad naujagimis sėkmingai vystytųsi. „Muzikalumas ir išskirtinai neskubri jo sandara pabrėžia esminius kalbos elementus, padeda kūdikiui pačiam tarti žodžius“, – „LiveScience“ teigia Eliot.

Kūdikių smegenys vystosi ir auga tarsi veikiamos steroidų

Vos gimusių kūdikių, beždžionių ir neandartaliečių smegenys yra labiau panašesnės tarpusavyje, nei į suaugusių žmonių smegenis.

„Gimus žmogaus smegenys vystosi labai greitai, mažiausiai padvigubėja, kad pasiektų 60 proc. suaugusio žmogaus smegenų dydžio iki to meto, kai mažylis ragauja savo pirmąjį gimtadienio tortą. Pradedant lankyti darželį, smegenys pasiekia visą savo dydį, tačiau vystytis nenustoja iki vaikas nesulaukia dvidešimt penkerių, – „LiveScience“ tvirtina Eliot. – Ir net tada smegenys nepaliauja keistis, nesvarbu, į gera ar į bloga.“

Kai kurie mokslininkai spėja, kad besivystančių naujagimių smegenyse didžiuliu mastu atsikartoja neaprėpiamais evoliucijos laikmečiais susiformavę pokyčiai.

Mokomieji DVD, garso įrašai bei kitos panašios priemonės yra bevertės

Nuo pat gimimo kūdikiai jau gali verkti savo gimtosios kalbos intonacijomis. Neseniai atliktas tyrimas patvirtino, kad socialinis atsakas yra esminis dalykas siekiant, kad vaikai gebėtų gerai įvaldyti kalbą.

„Kūdikiai viską skirsto į jiems atsakančius ir neatsakančius dalykus“, – aiškina Goldsteinas. O jiems neatsakantys dalykai jų nemoko. Mokslininkas aiškina, kad, remiantis turimais duomenimis, galima teigti, jog kūdikiams skirti DVD įrašai, tokie kaip „Baby Einstein“ bei „Brainy Baby“, yra neveiksmingi, nes įrašas neseka vaiko ženklų.

„Jei trokštate padėti kūdikiui lavintis, – sako Eliot, – meskite lauk visas korteles su paveikslėliais ar vaizdo įrašus ir žaiskite su savo vaiku.

 sveikaszmogus.lt

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti2-300x158

 

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.