Patarimai/rekomendacijos, Psichologija

5 dažniausi „nenoriu“ ir kaip su jais kovoti?

Auginu du pametinukus vaikus. Judriajam berniukui – 2 metai ir 10 mėnesių, o garbanotai mergaitei 1 metai ir 8 mėnesiai. Mano vaikams dabar gana sunkus metas: „ Aš pats/ pati“, „Nenoriu, nedarysiu, nereikia“ ir visada – „NE“ į visus mano pasiūlymus.

Vaikams sunkus laikas įtakoja ir mane, todėl, kad nebarčiau, nešaukčiau, netrypčiau kojomis ar kaip kitaip grėsmingai nereaguočiau, sugalvojau keletą idėjų, kurios padeda mano mylimus „nenoriukus“ paversti klusniais „noriukais“. Pradžioje man pasirodė, kad beveik visą dienotvarkę paversti žaidimu užims žymiai daugiau laiko, nei priversti vaiką ir jį aprengti, nuprausti ir t.t. Bet rezultatas nustebino: vaikai patys pradeda daryti tai, ką reikia ir tai vyksta be ašarų, išlaikant gerą nuotaiką. Pabandykite ir jūs, gal ir jums patiks?

Jeigu nenori rengtis. Tai pati opiausia mūsų problema. Kaip mes su ja susitvarkome:

  • Pradėkite rengtis ir ruoštis išėjimui anksčiau, kad nevėluotumėte ir nereikėtų skubinti vaiko.
  • Paruoškite vaiką iš anksto, perspėdami, kad jūs eisite pasivaikščioti arba tiesiog reikės persirengti.
  • Atkreipkite vaiko dėmesį į piešinukus ant drabužėlių, sudominkite, kad jis norėtų rengtis vieną ar kitą rūbelį.
  • Parinkite drabužėlius, su kuriais vaikas jaustųsi komfortiškai ir patogiai. Atkreipkite dėmesį į rūbelius, kurie užsegami sagutėmis prie kaklo. Tokių modelių drabužėlius lengviau apsirengti. Dažnai naudoju vienu dydžiu didesnius rūbelius, juos sūneliui pačiam būna lengviau apsirengti.
  • Leiskite mažyliui pačiam išsirinkti ką jis nori rengtis. Nereikia leisti rinktis iš visos spintos, pakanka paduoti 2-3 marškinėlius. Ir mažylis jausis dideliu, tai jam tikrai patiks.
  • Skatinkite, jei vaikas pats nori rengtis, mokykite jį tai daryti ir padėkite.
  • Ir kaip gi be žaidimų? Rengiamės marškinėlius – žaidžiame „ kukū“, į mūsų kojines, kaip mašinos į garažą, įvažiuoja kojytės. Tiesa, kartais sūnus pareiškia, kad mašina sugedo ir ją reikia remontuoti, tačiau tai būna nedažnai. Kai maunamės pėdkelnes ar kelnes – tai traukinys įvažiuoja į tunelį.

Jeigu nenori eiti. Antra sudėtinga mano vaikų problema – sustojame pasivaikščiojimo metu ir nebenorime niekur eiti. Ir sustoti gali tik vienas vaikas, o antrasis lekia tolyn. Tenka pasitelkti visą išmintį ir:

  • Žaidžiame traukinį su vagonais. Einantis priekyje – garvežiukas, toliau – vagonai. Ir nepamirškite laiku sušukti: Tutūūū.
  • Analogiškai galima žaisti ir mašinėlę, kuri sugedo ir ją reikia tempti. Dažniausiai ta sugedusi mašinėlė būna mama.
  • Galima pasiūlyti vaikui jus vesti už rankos, o jūs eisite ten, kur jis sakys.
  • Dabar mėgstamiausia mano vaikučių pramoga – eiti įvairiais žingsneliais: dideli ir maži žingsniai, ant pirštų galiukų, tyliai, lėtai arba bėgame, šuoliais, pristatomu žingsneliu; jei iškrito sniegas, galima eiti mamos pėdomis. Žodžiu, fantazijas riboja tik mamos ir vaiko norai.
  • Kartais vaikui pasiūlau užsimerkti ir vedu jį užmerktomis akimis. Tai jis labai mėgsta.

Jeigu nenori praustis ar plauti rankas.

  • Labai svarbi taisyklė – plauti rankas parėjus namo yra būtinas, bet ne visada mėgstamas mūsų vaikų įprotis.
  • Naudojame skaniai kvepiantį muilą – vaikams tai patinka.
  • Leidžiame savarankiškai atsukti ir užsukti vandens čiaupą, išsimuilinti rankas, o tai reiškia, kad bus reikalingas suoliukas mažyliui visa tai pasiekti.
  • „Tu gali neplauti rankų, bet savo žaisliuką būtinai nuprausk, prašau“. Kai vaikas plauna žaisliuką, nusiplauna ir rankytes. Analogiškai galima skalbti švarų skudurėlį, ką mano dukra labai mėgsta daryti.
  • Galima pasiūlyti: „Pažiūrėkime, kokios spalvos pasidarys vanduo, jeigu užpilsime jį ant rankyčių?“
  • Būtinai pasakokite, kodėl reikia plauti rankas vaikui suprantamu lygmeniu. Po kurio laiko jau jis jums ims pasakoti, kodėl plauna rankas. Aš sakau taip: „ Pažiūrėk, koks purvas ant tavo rankų. Nuplaukime jį, nes jis gali patekti į burnytę, o tai neskanu ir, svarbiausia, nesveika“.

Jeigu nenori valgyti. Su mano vaikais didelių problemų dar nebuvo, bet jeigu kažko valgyti nenori, tai tikrai nepergyvenu dėl to. O jeigu jums labai norisi įsiūlyti vaikui kažkokį patiekalą:

  • Nupirkite vaikui gražius indus, kuriais naudosis tik jis. Galima netgi leisti juos išsirinkti pačiam parduotuvėje.
  • Mes negalime priversti vaiką valgyti, bet galime jam būti pavyzdžiu. Patys valgykite sveiką maistą, nepalikite saldumynų matomose vietose, ant stalo tegu būna vaisiai, kuriuos vaikas gali suvalgyti, o ne sausainiai.
  • Vaikams svarbus ne tik skonis, bet ir spalva, tekstūra bei patiekimas. Todėl eksperimentuokite ir siūlykite vaikui tą patį produktą įvairiuose patiekaluose.
  • Neseniai susodinau savo vaikus virtuvėje prie mažo vaikiško staliuko, tai vaikams labai patiko – valgo kaip suaugusieji.
  • Leiskite vaikui valgyti pačiam, netgi jei po to turėsite plauti grindis. Šis gebėjimas vienas iš svarbiausių pirmaisiais 3 mažylio gyvenimo metais.

Jeigu nenori miegoti. Dauguma mamų susiduria su šia problema. Šiam atvejui irgi turiu keletą patarimų:

  • Laikykitės teisingo dienos režimo.

Kalbu ne apie banalų dienos režimą, kada valgyti, eiti pasivaikščioti ar miegoti, o apie biologinį tikrą ir koreguojamą pagal vaiko amžių režimą.

Kiekviename amžiuje yra savas leidžiamas būdravimo laikas. Naujagimis, kurio nervinė sistema dar nesubrendusi, po 45 minučių būdravimo gali miegoti. Šešių mėnesių amžiaus vaikai gali be nuovargio nemiegoti iki 2 valandų, apie metus turintis vaikas – 3-3,5 valandos. O dvejų metų vaikas lengvai gali nepavargęs žaisti ir iki 4,5 valandos.

Sekite savo vaiko būseną ir stenkitės paguldyti jį nepervargusį. O protestas prieš paguldant vaiką į lovelę ir reiškia, kad vaikutis jau pervargo. Mamos tai dažnai supranta kaip vaiko nenorą miegoti. Sekite mažylį: štai jis truputį suirzo, prasidėjo kaprizai, prašo paimamas ant rankų, kasosi ausytes, tampo savo plaukučius – visa tai yra nuovargio požymiai. Jeigu vaiką pradėsite migdyti bent 10 minučių iki to, jis užmigs lengviau ir ramiau.

Be to dar egzistuoja vadinamosios „miego bangos“. Tuo metu vaiko miegas kiečiausias, todėl kad organizmas pats ruošiasi miegui ir išskiria miego hormoną – melatoniną, sumažina temperatūrą, sulėtina visus organizmo procesus. Tai pietų miego laikas – apie 12.30 val. ir nuo 18.30 val. iki 20.00 val. – ruošimasis nakties miegui.

  • Ritualai.

Vaikai, aišku, labiau mėgsta leisti laiką su mama ir tėčiu, negu miegoti. Be to, vaikai neturi laiko sąvokos, tad norint ramiai juos paguldyti į loveles reikia susikurti ritualus. Pagal šiuos kasdien besikartojančius veiksmus vaikai ir supras, kad atėjo laikas miegoti ir noriau tai darys. Ritualai prieš miegą gali būti: maudymasis, atpalaiduojantis masažas, pasaka, knygos skaitymas lovoje, lopšinė, šiltas pienas su medumi, apsirengimas pižama. Ritualus galima naudoti nuo pat vaiko gimimo, augant mažyliui, galima keisti jų rūšis. Pasistenkite, kad į ritualus neįeitų filmukų žiūrėjimas, nes mirganti ekrano šviesa suardo besikaupiantį melatoniną mažylio organizme. Geriau prieš pusvalandį iki miego laiko prigesinkite šviesą, įjunkite ramią muziką. Stenkitės neduoti naujo žaislo prieš pat miegą, nes tada vaikas tikrai nenorės miegoti.

  • Miego taisyklės.

Vaikams nuo 1,5 metų galima susikurti miego taisykles. Jos gali atrodyti taip:

  1. Geriame vakarinį kefyrą ar pieną.
  2. Valome dantukus.
  3. Apsirengiame pižamą.
  4. Skaitome lovoje arba klausome pasaką.
  5. Išjungiame šviesą.
  6. Lopšinė.
  7. Užmerkiame akytes ir miegame.

Šias taisykles galima parašyti ir gražiai papuošti, kad mažylis pats būtinai dalyvautų šioje veikloje: spalvintų plakatą ar klijuotų lipdukus. Kasdien prieš miegą pakartokite šias taisykles ir neužmirškite paskatinti už jų laikymąsi. Pvz., ramiai užmigus apdovanoti lipduku, o surinkus 10 lipdukų gauti saldumyną ar ekskursiją į zoologijos sodą.

Vaikas pats negali žinoti, kada jam laikas miegoti, todėl dienotvarkė labai svarbi, kad jūsų „nenoriukas“ išmoktų nugalėti savo kaprizus.

smallvaikodiena

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Informacijos šaltinis:mama-likes.ru

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.