Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima

JAV TEISĖJO ANTONIN SCALIA MINTYS APIE ŠEIMĄ

JAV prezidentas B. Obama, sakydamas užuojautos kalbą po sukrečiančios ir netikėtos JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjo Antonino Scalia mirties, skyrė dėmesį jo profesiniams pasiekimas, o savo pasisakymą užbaigė paminėdamas ir jo asmeninį gyvenimą. Prezidentas prisiminė teisėjo Scalia „mylinčią šeimą“, pavadindamas ją „nuostabiu, gražiai nugyvento gyvenimo simboliu“. Jis dėkojo šeimai „už pasidalijimą teisėju Scalia su mūsų valstybe“.

Iš tiesų, dalijimosi būta itin ryškaus. Teisėjas Scalia buvo devynių vaikų tėvas bei trisdešimt šešių anūkų senelis. Giriamas dešiniųjų ir gerbiamas kairiųjų, teisėjas Scalia abiejų pusių dėl daugelio politinių klausimų buvo vertinamas kaip vienas iškiliausių šiandienos teisininkų, o galbūt ir per visą Amerikos istoriją. Didžioji jo gyvenimo dalis buvo skirta sudėtingiems teisiniams klausimams arba tam, kad sukeltų politines diskusijas, kurios neišvengiamai lydės ir jo pakeitimo Aukščiausiajame Teisme procesą.

Greta to, mes turėtume nepamiršti, ko teisėjas Scalia galėjo mus pamokyti apie šeiminį gyvenimą. Pateikiamos septynios pamokos, kurias galime įvardyti iš jo visaverčio ir gyvybingo šeimyninio gyvenimo:

1. Šeima sėkmingai sukuriama dėl asmeninių gebėjimų ir pastangų. Teisėjo Scalia žmona Maureen į klausimą, kodėl tokia gausi šeima, duodama interviu CBS 60 minutes programai, juokaudama atsakė, kad abu su vyru yra „perfekcionistai“. Jos atsakymas atskleidė labai svarbią mintį: šeimos kūrimas yra kilnus darbas, o vaikai yra nuostabus pasiekimas.

Ponios Scalia atsakymas buvo genialus – ji prilygino sutuoktinio rūpinimąsi vaikais jo tarnybai JAV Aukščiausiajame Teisme. Be abejonės, Scalia šeima sutiktų su Amerikos verslo institutui Leono Kasso 2012 metais sakyta kalba, kurioje jis teigė: „Mes esame dirbantys žmonės ne tik dirbdami savo profesinį darbą. Mes taip pat įtemptai dirbame mylėdami, draugaudami, ypač tuomet, kai aktyviai dalyvaujame šeimos gyvenime, privataus gyvenimo erdvėje, kur amerikiečiai randa daugiausia prasmės.“

Tokios poros kaip Scalia šeima padeda jaunosios kartos poroms permąstyti profesinės karjeros prasmę primenant, kad pats intymiausias ir svarbiausias gyvenimo tikslas yra sukurti šeimą.

2. Nereikia per daug dalyvauti vaikų gyvenime. Nors užaugino devynis vaikus, teisėjas Scalia kalbėjo, jog „neidavo į vaikų futbolo varžybas, pianino koncertus bei kitus renginius“. „Mano tėvai niekada to nedarė dėl manęs, ir aš to nepriėmiau asmeniškai. Na, eiti į beisbolo varžybas yra vaiko darbas, aš turiu savo varžybas“, – yra sakęs A. Scalia. Teisėjas Scalia sėkmingai užaugo tokioje aplinkoje, kaip ir jo vaikai, tarp kurių keletas teisininkų, poetas, kunigas, armijos pulkininkas leitenantas. Pernelyg aktyvūs tėvai turėtų tai įsidėmėti.

3. Vaikai nėra kliūtis sėkmei pasiekti. Iš tiesų profesiniai siekiai bei šeimos auginimas yra skirtingai patrauklūs vyrams ir moterims. Šiandien nuostata, kad vaikai nėra trukdis karjerai, sunkiai paremiama be diskriminacijos dėl lyties. Tiesą pasakius, priešingos išvados aiškiai nustatytos vyrams – vaikų turėjimas koreliuoja su didesnėmis pajamomis, jeigu jie dalijasi namų rūpesčiais, o be to, vienas tyrimas atskleidė, kad darbo ieškantys vyrai, kurie turi vaikų, yra patrauklesni darbdaviui.

4. Svarbu, su kuo nusprendi kurti šeimą. Išvados, kad vyro karjera paskatinama turint vaikų, reikalauja svarbios išlygos: tai stipriai priklauso ir nuo sutuoktinės. Labai svarbu susituokti su žmogumi, kuris žvelgia į santuoką kaip į dviejų žmonių sąjungą tiek profesiniu, tiek ir asmeniniu santuokos aspektu. Teisėjas Scalia sutiko žmoną, kuri buvo jam tinkama. Jie susitiko, kai jis mokėsi Harvardo universiteto Teisės mokykloje, o ji mokėsi Radcliffe, tuometiniame Harvardo padalinyje merginoms. Juos jungiantis tikėjimas, intelektualumas ir įsipareigojimas tam tikriems Amerikos politinės ir teisinės srities klausimams davė tvirtą ilgos ir laimingos santuokos pagrindą. Teisėjas Scalia juokaudamas yra kalbėjęs apie savo žmoną: „[Maureen] sako, kad ji galėjo ištekėti už ko kito… Ir žinoma, priežastis, kodėl ji už „ko kito“ netekėjo, nebuvo ypač tvirta ar kategoriška.“ Ji į tai atsakė: „Tai visiška tiesa.“ Jis tuomet tęsė: „Tau būtų buvę nuobodu.“ Ji atsakė: „Taip, tai tiesa! Man būtų buvę nuobodu.“

5. Svarbu turėti humoro jausmą. Neįmanoma įsivaizduoti nuobodžios akimirkos su teisėju Scalia, kuris visuomet bus prisimenamas dėl savo linksmų sąmojų ir puikaus humoro jausmo, kuris nesibaigdavo ir šeimoje. Žymus yra jo pajuokavimas: „Didelėje šeimoje pirmas vaikas kaip pirmas blynas. Jis nėra tobulas, bet apskritai su juo viskas gerai. Tačiau kartu dar daug jų laukia priešakyje.“ Gebėjimas juokauti yra būtinybė auginant didelę šeimą ar bet kokio didumo šeimą, kuri neišvengiamai susidurs su sunkumais gyvenimo kelionėje.

6. Tikėjimo svarba. Teisėjas Scalia drauge su sutuoktine buvo atsidavę Romos Katalikų tikėjimui. Jis karštai gynė svarbų religijos vaidmenį viešajame gyvenime, tačiau taip pat buvo pasiryžęs tai puoselėti ir šeimoje. Tikėjimas formavo unikalią šeimos kultūrą, apie kurią jis kartą kalbėjo: „Mes turime savo individualų supratimą. Pats pirmas dalykas, kurio turi išmokyti savo vaikus, yra tai, ką mano tėvai man nuolat kartojo: „Jūs nesate tokie kaip kiti. Jūs turite savo standartus, ir tai nėra pasaulio standartai bet kokiu atveju, ir kuo greičiau jūs tai suprasite, tuo jums bus geriau.“ Tikėjimas suteikia šeimai artumą, apie kurį gali būti formuojama unikali kultūra; tai aiškiai veikė Scalia šeimoje.

7. Mes nesame priklausomi nuo savo vaikystės. Mažai dėmesio skiriama faktui, kad teisėjas Scalia buvo vienturtis savo šeimoje. Jis užaugo be brolių ir seserų bei be pusbrolių ar pusseserių. Ir, nepaisydamas to, jis palieka labai didelę šeimą. Jis primena, kad kiekvienas yra laisvas kurdamas savo asmeninę šeimą, jis ir jo žmona yra puikus dosnumo atsiduodant tokiai laisvei pavyzdys.

Teisėjo Antonino Scalia gyvenimas palieka didžiulę žymę Amerikos visuomeniniame gyvenime.

Kilnus šeimos gyvenimas, kokį jis gyveno, vertas būti įtrauktas į jo pasiekimų sąrašą, darantį jį sektinu pavyzdžiu. Teisėjo Scalia šeima yra puikaus gyvenimo simbolis, kurio visi galime siekti.

Pagal Ashley McGuire straipsnį www.family-studies.org. Tekstą lietuvių kalba parengė Rūta Kinderytė ir Justinas Jarusevičius

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.